Ενημερωτικές συναντήσεις για τις εισαγωγικές εξετάσεις και το διευρυμένο πρόγραμμα υποτροφιών του Κολλεγίου Ανατόλια

Θεσσαλονίκη 23 Οκτωβρίου 2015

1η Συνάντηση Σάββατο 31 Οκτωβρίου 2015, 11 π.μ., Κολλέγιο Ανατόλια

Ο μη κερδοσκοπικός εκπαιδευτικός οργανισμός Κολλέγιο Ανατόλια οργανώνει ενημερωτικές συναντήσεις για μαθητές της ΣΤ’ Δημοτικού και τους γονείς τους. Οι συναντήσεις αφορούν μαθητές που ολοκληρώνουν την ΣΤ’ τάξη του Δημοτικού την άνοιξη του 2016 και επιθυμούν την επόμενη χρονιά να εγγραφούν στην Α΄ Γυμνασίου στο Κολλέγιο Ανατόλια. Η ενημέρωση καλύπτει τρία θέματα:

• το πρόγραμμα σπουδών στο Κολλέγιο Ανατόλια
  • την επιλογή μαθητών μέσω εξετάσεων που θα διεξαχθούν τον Μάιο του 2016
  • το διευρυμένο πρόγραμμα υποτροφιών

Οι μαθητές και οι γονείς τους θα έχουν επίσης τη δυνατότητα να ξεναγηθούν στο campus του Κολλεγίου Ανατόλια.

Οι ημερομηνίες των ενημερωτικών συναντήσεων για το 2015-16 είναι οι ακόλουθες:

Σάββατο 31/10, 11 π.μ.

Σάββατο 28/11, 11 π.μ.

Σάββατο 16/1, 11 π.μ.

Σάββατο 20/2, 11 π.μ.

Τετάρτη 16/3, 4:00 μ.μ.

Σάββατο 19/3, 11 π.μ..

Σάββατο 16/4, 11 π.μ.

Για περισσότερες πληροφορίες: www.anatolia.edu.gr/entrance

Γραφείο Εισαγωγής Μαθητών και Υποτροφιών Κολλεγίου Ανατόλια, τηλ. 2310 398 203, Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (Κορίνα Θεοδωρίδου)

Για να δηλώσετε τη συμμετοχή σας στις ενημερωτικές συναντήσεις θα πρέπει να συμπληρώσετε την online αίτηση που θα βρείτε εδώ

Το Αμερικανικό Κολλέγιο Ανατόλια είναι ένας μη κερδοσκοπικός εκπαιδευτικός οργανισμός με μακρά παράδοση και προσφορά σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης. Ιδρύθηκε το 1886 στη Μερζιφούντα του Πόντου και το 1924 εγκαταστάθηκε στη Θεσσαλονίκη. Ταυτισμένο με την αριστεία, τις πρωτοποριακές εκπαιδευτικές δράσεις και το υψηλό διδακτικό επίπεδο το Κολλέγιο Ανατόλια έχει αναδειχθεί σε εκπαιδευτικό κέντρο με πανελλήνια και διεθνή αναγνώριση. Ο εκπαιδευτικός οργανισμός διατηρεί ένα από τα μεγαλύτερα προγράμματα υποτροφιών στην Ελλάδα όπως και ένα πολύπτυχο πρόγραμμα δράσεων κοινωνικής προσφοράς.